субота, 26 вересня 2015 р.

Водоспади України

Водоспад Гук
Водоспад Гук – один з найкрасивіших водоспадів в українських Карпатах. Знаходиться в мальовничому гірському куточку; не даремно саме тут побудував дачу третій Президент України – Ющенко. 
Водоспад Гук-Женецький



Загальна інформація про водоспад Гук

Довідкові дані про цей водоспад наведено на стенді, що є на початку маршруту до цього чуда карпатської природи.
Водоспад розташований в масиві Горгани в долині між хребтами Хом'яка-Синяка і Явірника (Потік Женець; Надвірнянський район, Івано-Франківська область, с. Татарів). Автомобільний під’їзд до Гуку починається між селами Микуличин і Татарів (Івано-Франківська область, Надвірнянський район). Водоспад Гук знаходиться на відстані 5 кілометрів від траси Н 09.
Висота над рівнем моря     -    900 м
Висота падіння води  -  15 м
Кількість каскадів    -     1
Географічні координати: 48°23′02.4″ пн. ш. 24°31′01.2″ сх. д.
Підхід до водоспаду є дуже зручним, обладнаний дерев’яними поручнями. Дещо вище водоспаду (на рівні відриву води) є також огороджена оглядова площадка.
Біля водоспаду завжди є можливість придбати цікаві тематичні сувеніри чи перекусити.

Історія водоспаду Гук та походження назви

Женецький водоспад є дуже молодим географічним об’єктом, адже він утворився у післявоєнні роки в результаті повені.
Місцеві жителі дали назву водоспаду “Гук” через гул (шум), що доноситься від нього.


Водоспад Дівочі сльози

На одній із приток річки Прут - річці Жонка - знаходиться невеликий красивий водоспад з романтичною назвою “Дівочі сльози” або “Жіночі сльози” . Це ще один із карпатських водоспадів, який можна відвідати на відпочинку в Яремчі. Давні легенди зберегли дещо сумну пам’ять про гірських красунь, які плакали, а їхні сльози чарівним чином перетворювалися у ріки і водоспади. Ці потоки ставали на перешкоді лихим людям, рятували коханих від ворогів, а рідну землю від загарбників. 
Маршрут до водоспаду починається від залізничного переїзду в центрі Яремче, в районі сувенірного ринку, і тягнеться біля русла річки Жонка приблизно 7 км. На середині шляху є вольєрне господарство з дикими тваринами, куди також варто завітати. По дорозі буде вказівник “Жіночі сльози”. До вольєрів є непогана асфальтована дорога, далі - ґрунтова, яка переходить у стежку метрів за 200 до водоспаду. Мандрувати можна пішки і на велосипеді. Біля сувенірного ринку постійно пропонуються кінні прогулянки до водоспаду. Загалом, це досить популярний об’єкт серед туристів на відпочинку в Яремче. Мандрівка сюди займе максимум 3 години.
Водоспад “Дівочі сльози” дійсно маленький. Один каскад грайливо, але досить компактно спадає з каміння з висоти приблизно 0,5 м. Ширина водного потоку у цьому місці приблизно 2 м. Одразу під водоспадом утворюється зручне неглибоке плесо, і важко втриматися, щоб не скупатися в прохолодній гірській воді. Біля водоспаду є відпочинковий майданчик, де можна зупинитися і трохи посидіти, відновити сили, можливо, щось перекусити. Назад до Яремче повертатися тією ж дорогою.
Серед водоспадів Карпат яремчанський водоспад “Дівочі сльози” - не єдиний водоспад з такою назвою. Подібні природні об’єкти є також на інших річках, але всі вони різні, мають свої особливості.

Манявський водоспад

Цей водоспад знаходиться в мальовничій місцевості неподалік від села Манява (Івано-Франківська область). Вода падає з висоти 17 метрів кількома каскадами, а біля підніжжя знаходиться невелике озеро. За легендою, кожен, хто скупається в ньому, омолодиться.

Ось тільки ваш особистий транспорт (якщо подорожуватиме саме на автомобілі) навпаки - помітно постарішає поки доїде до Манявського водоспаду. Тому краще залишити машину в селищі і дорогу до водоспаду (близько 5 км) подолати на своїх двох.



Джуринський водоспад

Джуринський водоспад вважається найбільшим рівнинним водоспадом на території Україні (його висота 16 метрів). Але ніякі сухі факти не зможуть передати всієї краси цього місця.

Не дивно, що у вихідні дні до Джуринського водоспаду починається справжнє "паломництво" місцевих жителів і туристів (гордість Тернопільської області знаходиться неподалік від селища Нирків). Але всім туристам, які подорожують на автомобілі, потрібно бути дуже акуратними – дорога, м'яко кажучи, проблемна.
 
До речі, тут буде цікаво побувати не лише любителям природи, а й історії. Річ у тім, що поблизу водоспаду знаходяться руїни зниклого міста Червонограда.

Джуринский водопад
Джур-Джур

У будь-яку пору року, навіть у найпосушливішу погоду, ви можете сміливо вирушати на екскурсію до знаменитого водоспаду Джур-Джур з повною впевненістю, що побачите справжнє видовище. Річ у тім, що Джур-Джур є найповноводнішим водоспадом Україні й ніколи не пересихає.

Знаходиться водоспад у вузькій, глибокій ущелині під назвою Хапхал, що в 15 км від Алушти. Чи варто казати, що це одне з найпопулярніших туристичних місць з усіма наслідками цього? Тому найкраще Джур-Джур подивитися не у високий сезон, а, наприклад, під час туру вихідного для в Крим навесні. Єдине, зверніть увагу, що оскільки водоспад розташований у заповідній зоні - вхід на його територію платний.
Водопад Джур-Джур
Учан-Су

Учан-Су - найвищий водоспад України, і цим все сказано! Складно описати, яке видовище створює потік води, що падає з висоти 95 метрів. Між іншим, з кримськотатарської мови назва водоспаду перекладається, як "вода, що летить".

Дістатися до водоспаду Учан-Су, розташованого на південному схилі гори Ай-Петрі в шести кілометрах на північ від Ялти, можна як на своєму автомобілі, так і на маршрутному таксі (ходить, щоправда, рідко). Однак потрібно пам'ятати, що влітку водоспад практично повністю пересихає і вже не справляє такого враження.

Водопад Учан-су
Бухтівецький водоспад
Бухтівецький водоспад знаходиться на річці Бухтівець, поруч з присілком с. Пасічної - с. Букове, що в Надвірнянському районі, (місцева назва село Бухтівець), в Івано-Франківській області. 1972 року водоспад був взятий під охорону як гідрологічна пам'ятка природи місцевого значення. Недалеко від Бухтівецького водоспаду знаходиться водоспад Крапельковий.

Перший водоспад, маленький, знаходиться відразу за мостом через Бистрицю-Надвірнянську в селі Пасічна при усті однойменного потоку. Наступні 2 знаходяться майже поряд, на відстані 6,5 км. від устя потоку в Бистриці, або за 50 хвилин ходу пішки без вантажу, на відстані 50 метрів один від одного, в красивому мальовничому каньйоні. 

Увага! Підхід до водоспаду потрібно здійснювати керуючись вказівником водоспаду: слід пройти 20 метрів впритул до урвища, далі потрібно знайти з правого боку круту стежку, що йде вниз. Далі слід йти роздоріжжям, повернути ліворуч і вийти до верхів'я водоспаду.
Водоспад Шипіт
Шипіт (Шипот) - мальовничий водоспад, який знаходиться в Карпатському регіоні, на північних схилах гірського масиву полонини «Боржава», біля підніжжі гори Гемба. Розташований Шипітський водоспад у глибокій ущелині річки Пилипець (притока р.Репинки, басейн Тиси), Міжгірського району Закарпатської області. Відстань до найближчої залізничної станції «Воловець» близько 20 км, відстань до найближчого населеного пункту, села Пилипець – 5 км.
Шипіт - один з найкрасивіших водоспадів України. Навколо нього ліс, прохолода і тиша. Шумить "Шипіт", струмені води зриваються з 14-метрової висоти декілька каскадів і красиві бризки розсіюються хмарою крапель. Водоспад утворився місці виходу стійких пісковиків палеогену й гравелітів з тонкими шарами сланців.
Шипітський водоспад давно став невід’ємною частиною більшості туристичних маршрутів Закарпаття та й всього Карпатського регіону. Щороку, побачити та помилуватися ним приїжджають десятки тисяч подорожуючих. У кожну пору року, Шипіт красивий-по своєму. Так би мовити, кожна пора року дає йому свою родзинку. Щоправда взимку, до водоспаду трошки тяжче добратися, через сніги та холод, але бажаючих побачити водоспад взимку, природні катаклізми не зупиняють.

0dffce65d666025b3439daf60f095d58_600x1000
Цей водоспад є справжньою родзинкою індустріальної Дніпропетровщини. Його, як і все Карачуновське водосховище, наповнюють води найбільшої річки краю Інгулець.
Знайти водоспад не так вже й просто. Підказуємо: прямуйте до Кривого Рогу, звідти до селища Широке, а там… питайте в людей) або дивіться на нашій мапі.
_1
Вважається найвищим рівнинним водоспадом, хоча про нього знає не так багато людей поза Тернопільщиною. Утворився в долині річки Джурин. Висота найвищого з трьох каскадів – аж 16 м.
a6373d0aed04c14fda39354ae39c6f33_600x1000
Дзвінкий каскадний водоспад у гуцульському селі Шешорина Івано-Франківщині спадає місцями з 4-ох, а подекуди навіть 8 метрів. Прізвисько «сріблясті» місцеві дали водоспадам через блиск води на сонці. Кажуть, видовище – незабутнє.
 Водоспад Скакало
скакало
Водоспад Скакало отримав свою назву через те, що його води ніби скачуть по камінню, зриваючись з кам’яної гряди. Він грайливо скаче декількома потоками серед валунів в урочищі Мукачевського р-ну. Його творець – гірський потік в долині річки Синявки (права притока р.. Іршави басейну Тиси). Кам’яна гряда, що перетинає лісистий схил гори, перегороджує тут шлях водотоку, і струмок трьома ступенями зривається з уступів, утворюючи чотириметровий каскад струменів, немов скачуть з каменя на камінь. Він розташований в селищі Чинадієво.
Його висота близько 6-7 метрів, а води величезними потоками стікають вниз, видаючи великий шум. Навіть величезні валуни не перешкоджають прокладати водоспаду собі шлях.
У порівнянні з іншими, цей водоспад зовсім не великий, але дуже гарний.

найкрасивіші водоспади світу

Водопад Деттіфосс

Деттіфосс - вважається найпотужнішим в Європі. Ширина водоспаду Деттіфосс близько 100 метрів, висота - 44 метри, що на 9 метрів менше Ніагарського водоспаду. Середня витрата води становить 200 кубометрів на секунду, а часом доходить до 500. Водоспад знаходиться на річці зі складною назвою Йекульсау-ау-Фьедлум, в національному парку Йекульсаурглювур.
Назва Деттіфосс (Dettifoss) означає "вируючий водоспад", і це повністю відповідає дійсності. Його ще називають «європейська Ніагара». Справедливості заради потрібно відзначити, що обсяг падаючої води в справжній Ніагарі досягає 5700 і більше куб.метрів на секунду. Незважаючи на те, що в Ісландії розвинена альтернативна енергетика, найпотужніший водоспад Європи не використовується як джерело енергії, оскільки знаходиться на території Національного парку і є природним надбанням країни.
Водоспад Каєтур

Каєтур – це один з найгарніших водоспадів планети. За переказами, він отримав свою назву на честь індіанського вождя Кая, що прославився актом самопожертви заради порятунку своїх людей і проплив в каное по річці Мазаруні, на якій розташований водоспад.
Бажаючим відвідати водоспад пропонується два способи досягнення мети: невеликі літаки з Джорджтауна (існують регулярні рейси, але кількість місць обмежена) або дводенна прогулянка. При виборі другого варіанту необхідно бути фізично підготовленим і здатним здійснити пішохідну подорож по тропічному лісі. Але зате це чудова можливість близького знайомства з незайманою природою.
У будь-якому випадку результат гідний того, щоб докласти зусилля до його досягнення, – водоспад Каєтур нікого не залишає байдужим.
Ніагарський водоспад

Ніагарський водоспад ( Niagara Falls )- ряд масивних водоспадів, розташованих на річці Ніагара - здавна славиться міццю і чарівністю. Назва « Ніагара » пішла від ірокезького слова « Onguiaahra », що в перекладі означає «грім води». Пропонуємо вашій увазі деякі цікаві відомості про Ніагарський водоспад.

Ніагарський водоспад утворився внаслідок відступу льодовиків в кінці Вісконсинського заледеніння, коли води з недавно сформованих Великих озер разом прорізали доріжку через Ніагарський Розлом в дорозі до Атлантичного океану.

Ніагарські водоспади не найвищі у світі, але вони відрізняються великою шириною. Їх ширина становить 1060 футів ( 323 м), а висота - 176 футів ( 53 метри). Слід зазначити, що Ніагарський водоспад- один з найпотужніших водоспадів у Північній Америці.

Ніагарський водоспад розташований на міжнародному кордоні між канадською провінцією Онтаріо і американським штатом Нью-Йорк.
Протягом історії люди неодноразово намагалися підкорити Ніагарський водоспад. У жовтні 1829 Сем Пач ( Sam Patch ) зістрибнув з високої вежі в ущелині під водоспадом і став першою відомою людиною, яка пережила це падіння. Дана традиція була продовжена відчайдушними сміливцями, частина з яких успішно підкорила водоспад, а деяким, на жаль, довелося попрощатися з життям.

У 2008 році Ніагарський водоспад відвідали близько 20 мільйонів туристів. В 2009 році це число перевищило 28 мільйонів. І так з кодним роком все більше..











Водоспад Сазерленд
Сазерленд - найвищий водоспад на території Океанії, шлях до якого досить складний і проходить по густим тропічним лісам. Знаходиться водоспад на території унікального природного заповідника Fiordland, прогулянки за яким користуються великою популярністю у прихильників екотуризму та активних мандрівників. Впадає він в річку Артур, береги якої славляться різноманіттям рослинності і екзотичних мешканців.
Серед відмінних особливостей цього прекрасного водоспаду цікавий спосіб його утворення. Бурхливі потоки води є наслідком постійного танення фіордів, а свій безпосередній початок водоспад бере в одному з гірських озер.
Як і багато інших водоспадів, Сазерленд особливо прекрасний і могутній у літній період. Мандрівникам, які відвідають пам'ятка в цей час, надається можливість насолодитися різноманіттям навколишніх пейзажів, побачити прекрасні веселки і білосніжні хмари, які утворюються поруч з водоспадом.


Водоспади Йосеміті


Водоспади Верхній Йосеміті і Риббон вважаються одними з найвищих у світі, а Йосеміті, Вернал і Брайделвейл — найпопулярнішими.
Майже з кожної ділянки Йосемітського парку видно хоча б один водоспад, а з майданчика Сьєрра Пойнт — видно відразу чотири водоспади.
Йосемітський водоспад — головний символ парку, зображений майже на всіх фотографіях цього заповідника. Його висота близько 740 метрів, він займає сьоме місце в світі за висотою. Його утворює річка Йосеміті, що бере свій початок у горах і протікає широкою долиною, досягаючи високої стрімкої скелі, з якою вона обрушується з величезною швидкістю. Навесні талий сніг значно підживлює річку, і водоспад стає особливо гучним — його чути по всій долині.
Щоб повністю насолодитися видом цього водоспаду, потрібно здійснити подорож аж до його вершини, на яку веде звивиста стежка з кількома оглядовими майданчиками. Індіанці аванічі вважали, що біля підніжжя цього водоспаду, який вони ще називали Чолок, мешкали духи відьом. Розповідали різні історії: наприклад, що одного разу жінка прийшла до водоспаду, щоб набрати води, але у відрі виявилися змії. Увечері духи утворили сильний вітер і забрали її будинок разом із нею і новонародженою дитиною.
Йосемітський водоспад складається з трьох частин: Верхній, Середній і Нижній, що утворюють кілька каскадів. Після падіння вниз річка Йосеміті впадає в Мерсед.
Одним із найкрасивіших водоспадів світу вважається Брайдалвейл, який щороку відвідують мільйони туристів. Цей водоспад видно першим при вході в національний парк. Його висота — всього 188 метрів, він починається від озера Острандер, яке знаходиться за 16 кілометрів.
Вітер часто відхиляє струмінь води в різні боки, а під час дощів вода біля підніжжя красиво розсіюється.

Найбільші водоспади

Водопад Вікторія
 знаходиться на річці Замбезі, четвертійпо величині в Африці, на кордоні між Зімбабве і Замбієй. Ширіна водопаду — приблизно 1800 метрів, висота — 108 метрів.

Водопад утворився в місці, де Замбезі різко падає у вузьке (приблизно 120 метрів шириною) міжгір'я, вирізане водою в розломі земної кори. Багаточисельні острівці на гребені ділять водопад, формуючи протоки. З часом водопад відступав вгору за течією, прогризаючи собі все нові і нові міжгір'я. Ці міжгір'я тепер утворюють зигзагоподібне русло річки з прямовисними стінами.

Вважається, що першим європейцем, що побачив водопад, став Девід Лівінгстон. 17 листопада 1855 року, під час подорожі від верхів'їв Замбезі до гирла річки (1852—1856), Лівінгстон досяг водопаду і назвав його на честь королеви Вікторії.

Сила удару багатотонних мас води об породу знизу така, що вода перетворюється на "пару" і вибивається назад стовпами "диму" заввишки в декілька сотень метрів, видимих з відстані в десятки кілометрів. Майже на такій же відстані чутний і громовий гул. На мові племені Кололо, що жило тут в 1800-х " Mosi-oa-tunya " - "Дим, який гримить".

Протягом дощового сезону через водопад проходить більше 500 мільйонів літрів води в хвилину, а в 1958 році під час повені в Замбезі відмічений рекордний рівень стоку — більше 770 мільйонів літрів в хвилину.

Водоспад Анхель

Водоспад Анхель знаходиться на території Національного парку Канайма. Пам’яткою цього парку є величезні тепуї (столові гори) – високі гори з вертикальними обривистими краями і широкою пласкою вершиною. З однієї з найбільших тепуй, що носить ім’я Ауянтепуй (перекладається як гора Диявола), з висоти 979 метрів падає в долину тропічних джунглів найвищий водоспад у світі – водоспад Анхель.
Водоспад Анхель – це ріка Керепакупай, що зривається вниз з майже кілометрової висоти, яка живиться водами тропічних дощів на вершині плато Ауянтепуй. Дивлячись знизу, здається, що Анхель падає з краю тепуй, але при близькому розгляді видно, як річка Керепакупай порізала край високогірного плато, що складається в основному з шарів світло-червоного пісковика. Таким чином, вільне падіння Анхеля починається на 50-100 метрів нижче з безлічі рваних ущелин на краю високогірного плато. Величезний потік води під час свого падіння розсіюється в повітрі на тисячі дрібних дощинок, і лише невелика частина водоспаду досягає основи гори, де утворюється невелике озеро, яке потім зливається з річкою Чурун.
Людиною, що відкрила водоспад Анхель, вважається американець Джеймс Кроуфорд Енжел (James Crawford Angel). На честь нього і був названий водоспад. У тридцяті роки минулого століття Джеймс займався пошуком алмазів і золотої руди, облітаючи важкодоступні райони Венесуели на своєму літаку. Вперше він побачив водоспад в 1933 році. У 1937 році Джеймс разом зі своєю дружиною і ще трьома сподвижниками вирішив повернутися до Венесуели і детально досліджувати водоспад. При спробі посадити літак на вершину Ауянтепуї, колеса літака застрягли в м’якому грунті, через що він накренився і був сильно пошкоджений. Джеймсу і його компаньйонам довелося повертатися пішки. Дивним чином, протягом одинадцяти днів пробираючись крізь джунглі, вони змогли дістатися до найближчого населеного пункту. Історія про його подорож дуже швидко поширилася по світу.


Водоспад Ігуасу

Вище і вдвічі ширше, ніж Ніагарський водоспад, з великою кількістю каскадів у формі підкови – водоспад Ігуасу. Він розкинувся майже на 2 милі за течією річки Ігуасу в Аргентині. Ігуасу утворився після потужного виверження вулкану, що залишив велику тріщину в корі землі. Велич водоспаду розкривається у всій своїй потужності – не дарма його вважають одним з найпрекрасніших водоспадів у світі.


Велич водоспаду Ігуасу описати неможливо, це потрібно бачити своїми очима. Чистота і краса тропіків навколо, незаймана природа. Поруч з Ігуасу навітьНіагарський водоспад виглядає не так вражаючи. Ігуасу розділений на безліч водоспадів островами, розташованими посеред течії. Найвідоміший водоспад – Горлянка Диявола. Також примітні водоспади Сан Мартін, Боссетті і Бернабе Мендез.Якби каскади Ігуасу складали єдину, безперервну стіну води, то без вагань можна було назвати його найбільш широким водоспадом у світі, але це не так. На сьогоднішній день найширшою стіною безперервно падаючої води володіє африканський водоспад Вікторія.Водоспад Ігуасу розкинувся на кордоні з Бразилією та Аргентиною. Дістатися сюди просто, Також тут дуже розвинений туризм. Можна здійснити прогулянку по Національному парку та помилуватися справжніми джунглями з їх дівочої флорою і фауною.
Щоб відвідати Національний парк Ігуасу краще виділити цілий день на його ознайомлення. А наступного дня відвідати водоспади. Вид з Бразильської сторони самий захоплюючий. Тут можна захоплюватися всією панорамою водоспаду, замовити екскурсію на гвинтокрилі або проплисти на човнах.
Найкраще з боку Бразилії спостерігати за прекрасним водопадом «Горлянка Диявола». Падіння води настільки сильне, що водоспад постійно оточений хмарою з бризг.З Аргентинської сторони є не менше чудові пейзажі. Тут можна здійснити екскурсію вузенькими містками протягнутими прямо над водою, що впадає в Пащу Диявола. Або при бажанні можете проплисти під невеличкими водоспадами.
Водоспади Йосеміті


Водоспади Верхній Йосеміті і Риббон вважаються одними з найвищих у світі, а Йосеміті, Вернал і Брайделвейл — найпопулярнішими.
Майже з кожної ділянки Йосемітського парку видно хоча б один водоспад, а з майданчика Сьєрра Пойнт — видно відразу чотири водоспади.
Йосемітський водоспад — головний символ парку, зображений майже на всіх фотографіях цього заповідника. Його висота близько 740 метрів, він займає сьоме місце в світі за висотою. Його утворює річка Йосеміті, що бере свій початок у горах і протікає широкою долиною, досягаючи високої стрімкої скелі, з якою вона обрушується з величезною швидкістю. Навесні талий сніг значно підживлює річку, і водоспад стає особливо гучним — його чути по всій долині.